Choď na obsah Choď na menu
 


Aktivity

V rámci rubriky aktivity postupne predstavíme nami realizované projekty a iniciatívy.

Tie majú rozmanitý charakter, pričom sa týkajú predovšetkým týchto oblastí :

*  rozvoj komunitných centier pre Rómov a pre ďalšie skupiny sociálne znevýhodnených;

*   zakladanie a prevádzka chránených pracovísk pre zdravotne handicapovaných;

*  rekultivácia poľnohospodárskych pozemkov;

*  ekofarmárske aktivity - hlavne šľachtenie, množenie osív a pestovanie zeleniny, ovocia a

   liečivých rastlín;

*  kompostovanie komunitných a obecných bioodpadov;

*  remeselná produkcia - výroba metiel z výlučne prírodných materiálov                      

   (brezové a cirokové prútie);

*  kultivácia lesných porastov a využívanie obnoviteľných zdrojov energie;

*  environmentálna výchova - ako pre deti a dospievajúcich, tak i pre dospelých;

*  ochrana a obnova krajiny (napr. cez odstraňovanie divokých skládok). 

 

Príspevky

SEBESTAČNOSŤ RÓMSKYCH FARMÁROV MÔŽE VIESŤ AJ CEZ OSIVÁ

20. 10. 2013

Listy rastliny, ktorá zdoláva ťažké podmienky rastúc v kamenitej pôde, sú poslabšie. Jej stonka neveľká, plody nevýrazné. Všetku energiu, ktorú zozbiera, investuje do zachovania seba samej - do semien ...

Zdroj : Stanislava Harkotová - Aktuálne.sk 

http://aktualne.atlas.sk/sebestacnost-romskych-farmarov-moze-viest-aj-cez-osiva/slovensko/spolocnost/

 

 

 

 

O TEÓRII ROZBITÝCH OKIEN

21. 9. 2013

Pred vyše tridsiatimi rokmi sociológ James Wilson a kriminológ George Kelling ponúkli Spojeným štátom alternatívu, ako sa ubrániť nárastu niektorých patologických prejavov v spoločnosti. Ich článok s titulkom Broken Windows - Rozbité okná, ktorý sa objavil v bostonskom mesačníku The Atlantic Monthly, spojil zločinnosť s neporiadkom.


Zdroj : Stanislava Harkotová - Aktuálne.sk
 

SOCIÁLNE VYLÚČENÝM BY MOHLA POMÔCŤ PÔDA. A PRISPELI BY K SEBESTAČNOSTI.

24. 6. 2013

Sociálne vylúčeným ľuďom, a nielen im, by mohla pomôcť práca, ktorá by v sebe obsiahla trvalo udržateľný rozvoj. 

Zdroj : Stanislava Harkotová – Aktuálne.sk

http://aktualne.atlas.sk/socialne-vylucenym-by-mohla-pomoct-poda-a-prispeli-by-k-sebestacnosti/slovensko/spolocnost/

 

SÚ GMO POTRAVINY ŠKODLIVÉ ?

15. 5. 2013

Zarážajúce fakty zverejnil v septembri 2012 francúzsky vedec Prof Eric Seralini, ktorý so svojim tímom počas dvoch rokov sledoval vplyvy geneticky modifikovanej kukurice, ktorá je tolerantná voči široko používanému pesticídu ROUNDAP (účinná látka Glyphosát, ničiaca buriny; herbicíd). Záver štúdie je zarážajúci – GMO kukurica, ako aj samotný pesticíd sú karcinogénne. Na základe výskumu bol zakázaný dovoz tejto kukurice napr. do Ruska, Francúzska vláda zadala svojej agentúre jeho preskúmanie, na základe ktorého by žiadala zákaz dovozu tejto kukurice do EÚ.

Zdroj : CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy 

http://www.cepta.sk/index.php/sk/pesticidy-a-potraviny/33-pesticidy/495-su-gmo-potraviny-skodlive

 

PRODUKCIA BIOOSÍV - NECHTÍK LEKÁRSKY

8. 4. 2013

 AKTIVITA : PRODUKCIA BIOOSÍV - NECHTÍK LEKÁRSKY

Táto oranžová kráska má 20-50 cm vysokú rozkonárenú stonku s lopatkovitými listami a veľkými kvetnými úbormi. Kvitne od leta do zimy. Príjemne vonia. Na pôdu nie je náročná, pričom obľubuje slnečné stanovisko.

Zbierajú sa hlavne kvety nechtíka. Sušíme ich riedko rozložené pri teplote do 35°C, aby si zachovali pôvodnú farbu. Kvety schnú pomaly. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Obsahuje éterický olej, horčiny, saponíny, karoténové farbivo (kalendulín) a iné látky. Výťažky z nechtíka pomáhajú napr. pri poruchách žlčníka a pečene a majú tiež ukľudňujúci účinok. Zvonka urýchľujú hojenie rán, odrenín, podporujú tvorbu nových tkanív a zjemňujú pokožku. Nechtík sa tak v rôznej kombinácii využíva aj v kozmetike (trebárs pri výrobe mydiel) a pri liečbe niektorých kožných chorôb (ekzém, zápaly kože). Karoténové farbivo sa pridáva v potravinárstve do masla, či syrov.

 

PRODUKCIA BIOOSÍV - MATERINA DÚŠKA

1. 4. 2013

AKTIVITA : PRODUKCIA BIOOSÍV - MATERINA DÚŠKA

Podľa starej povesti je to premenená matka na kvietok. Je to vytrvalá bylinka podobná tymiánu. Má drobné vajcovité lístky s krátkymi rapíkmi. V júni až v júli sa porasty materinej dúšky ozdobia nachovými až bledoružovými kvietkami. V čase kvitnutia krásne vonia pre obsah silíc, najmä tymolu a cymolu.

Darí sa jej takmer všade. Najviac jej však vyhovujú suché, piesčité stanoviská na slnku. Je odolná proti vymŕzaniu, nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť a na jednom mieste vydrží mnoho rokov. Veľmi pekne sa vyníma v skalke. 

Má prijemnú vôňu a mierne nahorklú chuť. Používa sa ako korenie. K sušeniu sa zberá vňať pred rozkvetom alebo za kvetu. Suší sa ľahko, je odolná proti zapareniu. Skladujeme ju v dobre uzatvárateľných nádobách. Pridáva sa do rôznych pokrmov, ale tiež ju často používame pri zdravotných problémoch.

Materina dúška má na organizmus posilňujúce, protikŕčové, protizápalové a hojivé účinky, blahodárne pôsobí najmä na tráviacu a nervovú sústavu. Používa sa preto pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, nervozite a podráždenosti, telesnej a duševnej slabosti. Výborná je pri nachladnutí, zápale priedušiek, zápale mandlí a pri astmatických ochoreniach. Posilňuje imunitné reakcie. Zlepšuje trávenie, odstraňuje nadúvanie, katary a hnačky, nechuť do jedla. Pôsobí proti črevným parazitom a niektorým infekčným ochoreniam čriev. Lieči zápaly ústnej dutiny a hrdla, hnisavé rany na koži, zápaly močových ciest.

 

PRODUKCIA BIOOSÍV - RUMANČEK KAMILKOVÝ

31. 3. 2013

AKTIVITA : PRODUKCIA BIOOSÍV - RUMANČEK KAMILKOVÝ

Je to známa jednoročná bylina kvitnúca medzi júnom a augustom uprednostňujúca slnečné a vzdušné polohy. Je nenáročná na pestovanie, semená vysievame na povrch pôdy.

Kvetné úbory sušíme v tieni. Používajú sa pre prípravu čaju s ukľudňujúcimi účinkami pri napätí a nespavosti. Pomáha tiež pri poruchách trávenia spôsobených nervozitou, pri žalúdočných problémoch a pri zápaloch žalúdočnej sliznice. Zvonku sa nálev užíva pri kúpeľoch - proti zápalom kože. Obklady liečia zle sa hojace rany. Inhalovanie pary z rumančekového nálevu prináša úľavu pri nachladení, zápaloch sliznice nosu, krku a dutín. Kozmetický priemysel využíva olej z kvetných úborov na výrobu mydla a šampónov.