Choď na obsah Choď na menu
 


O TEÓRII ROZBITÝCH OKIEN

21. 9. 2013

 STANISLAVA HARKOTOVÁ : 

O TEÓRII ROZBITÝCH OKIEN

Pred vyše tridsiatimi rokmi sociológ James Wilson a kriminológ George Kelling ponúkli Spojeným štátom alternatívu, ako sa ubrániť nárastu niektorých patologických prejavov v spoločnosti. Ich článok s titulkom Broken Windows - Rozbité okná, ktorý sa objavil v bostonskom mesačníku The Atlantic Monthly, spojil zločinnosť s neporiadkom. Tam, kde panuje disharmónia v priestore, nemôžu podľa sociálnych vedcov harmonicky fungovať ani vzťahy medzi ľuďmi. Pokiaľ napríklad ľudia denno-denne prechádzajú okolo rozbitých okien, pomaľovaných stien, odpadkov, po čase si na neporiadok zvyknú a nakoniec sa zaň nebudú vôbec cítiť zodpovední. Budú sa kopiť ďalšie smeti, budú pribúdať ďalšie rozbité okná. A s nimi problémy.

O Teórii rozbitých okien mi prvý raz hovoril Štefan Straka zo združenia Svatobor. Hoci sa počas vysokoškolských štúdií venoval psychológii, dnes o sebe zvykne hovoriť ako o záhradníkovi. Pred siedmimi rokmi totiž neďaleko Hanušoviec nad Topľou s pomocou rodiny a priateľov založil ekologickú farmu. Keď hľadal pre projekt pomocnú silu, zamieril aj do okolitých rómskych osád. Náročné začiatky, v ktorých sa do pôdy siala i dôvera a zodpovednosť, žnú po rokoch prvé... Napísala by som plody, ale vhodnejší termín sú pravdepodobne osivá, keďže Svatobor je dnes jedným z mála združení na Slovensku, ktoré produkujú bioosivá bylín a niektorých druhov zeleniny.

Ako však súvisia s teóriou o disharmónii polia na Grodzine a Malinke? S fotografom Vlastimilom Slávikom sme sa - v čase nášho osobného voľna - rozhodli zmapovať, ako sa čas trávený starostlivosťou o pôdu a rastliny odráža v živote ľudí, ktorí pracujú v svatoborských záhradách. Rozmer ich práce je dvojaký - na jednej strane prispievajú k miestnej potravinovej sebestačnosti, na strane druhej stojí sebestačnosť samotných farmárov. Tí sa odpútavajú od systému sociálnych dávok a skúsenosti z každodennej práce prenášajú do svojich domácností. A ak je Wilsonova a Kellingova teória správna, potom by sa mala harmónia, ktorá panuje v záhrade, skrze ich obhospodárovateľov prenášať aj do prostredia osady. Ak teória správna nie je... Uvidíme.

Máme pred pred sebou štyri ročné obdobia. Z každého z nich chceme priniesť obraz života záhrady i osady a poukazovať na témy, ktoré dnes znejú spoločnosťou - od otázok spolunažívania majority a rómskych komunít, potravinovej a energetickej sebestačnosti, skrze lokálne ekonomiky a komunitotvorbu, po témy využívanie a kultivácia pôdy. Keďže pracujem pre spravodajský portál Aktuálne.sk, ktorý sa dlhodobo a kontinuálne zaoberá uvedenými témami, reportáže si budete môcť prečítať práve na jeho webových stránkach. Pre doplnenie, združenie Svatobor uskutočňuje projekt "Produkcia bioosív - kľúč k rozvoju trvalo udržateľnej zelenej ekonomiky". Je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis.

 

Zdroj : Stanislava Harkotová - Aktuálne.sk 

http://aktualne.atlas.sk/komentare/stanislava-harkotova/o-teorii-rozbitych-okien/